Uus eSprinter: läbi aegade kõige mitmekülgsem ja tõhusam Mercedes-Benz eVan

Uus eSprinter: läbi aegade kõige mitmekülgsem ja tõhusam Mercedes-Benz eVan  

23.02.2023
  • Uus Mercedes-Benz eSprinter on eriti mitmekülgne tänu efektiivsusele, sõiduulatusele ja kandevõimele
  • Lisaväärtus klientidele umbes 60 turul: uue eSprinteri muudavad atraktiivseks kaks keretüüpi ja -pikkust, kolm eri suuruses akut ja suur kandevõime, mis teevad võimalikuks rohked ümberehitused ja kereversioonid
  • Mercedes-Benz Vans elektrifitseerib USA turgu: Ameerikas saavad kliendid esmakordselt muuta oma sõidukipargi jätkusuutlikumaks kohapealselt heitmevaba akuga elektrikaubiku abil, mis kannab Mercedese embleemi
  • Uue eSprinteri suurima sõiduulatusega kaubikuvariant tuuakse USA-s ja Kanadas turule 2023. aasta teises pooles, Euroopa turudebüüt järgneb järk-järgult 2023. aasta lõpu poole
  • Laiendatud tootmisvõrk: uut Mercedes-Benz eSprinterit hakatakse lisaks Düsseldorfis asuvale Mercedes-Benzi tehasele tootma ka Ludwigsfeldes ja Charlestonis (Lõuna-Carolina/USA)

Stuttgart, Saksamaa. Mercedes-Benz Vans elektrifitseerib süstemaatiliselt kõiki mudeliseeriaid. Uus eSprinter avaldab muljet efektiivsuse, sõiduulatuse ja kandevõimega ning on tõeline kosmopoliit: toodetuna nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas, täidab see tulevikus Mercedes-Benzi lubadust "Lead in Electric Drive" umbes 60 turul.

Uus eSprinter on varustatud paljude tehniliste innovatsioonidega ja põhineb kolmest moodulist koosneval uuel kontseptsioonil. Need moodulid annavad suurima võimaliku vabaduse erinevate ümber- ja pealisehitiste väljatöötamiseks ja konstrueerimiseks, mida varem pakkus ainult traditsioonilise sisepõlemismootoriga Sprinter.

Esimoodul, tervikkonstruktsiooniga esiosa, sisaldab kõiki kõrgepingekomponente ja seda saab sõltumata teljevahest ja aku suurusest muutmata kujul kombineerida eSprinteri kõigi versioonidega. Integreeritud kõrgepingeaku moodul asub ruumi säästmiseks auto põhjas. Aku asukoht telgede vahel ja tugev akukorpus tagavad madala raskuskeskme, mis avaldab positiivset mõju juhitavusele ja lisab sõiduohutust. Moodulkonstruktsiooni kolmas sammas on elektriajamiga tagasillaga tagumine moodul. Jagatavate osade strateegia põhimõtet järgides kasutatakse seda uue eSprinteri kõikide versioonide puhul. Tagumise mooduliga on integreeritud ka kompaktne ja võimas elektrimootor.

Mercedes-Benz on uude eSprinterisse investeerinud ligikaudu 350 miljonit eurot. eSprinteri tootmiseks investeeritakse kõikidesse tehastesse Charlestonis, Düsseldorfis ja Ludwigsfeldes umbes 50 miljonit eurot. Uue eSprinteri moodulkontseptsioon pakub tootmises maksimaalset sünergiat ja seega ka vastavat mastaabisäästu.

“Uus Mercedes-Benz eSprinter järgib järjekindlalt meie strateegiat – olla elektromobiilsuse liider, pakkudes kõige ihaldusväärsemaid kaubikuid ja saavutades seejuures kasumliku kasvu kogu maailmas.”

Mathias Geisen, Mercedes-Benz Vansi juht

Uus eSprinter on mitmekülgne ja efektiivne

Uus eSprinter jõuab USA-s ja Kanadas turule 2023. aasta teises pooles pika ja kõrge katusega kaubikuversioonina. Debüüdil on eSprinter varustatud suurima saadaoleva akuga, mille kasutatav mahutavus on 113 kWh. Kaubaruum mahutab 14 kuupmeetrit ja sõiduki lubatud täismass on kuni 4,25 tonni.

WLTP standardil põhineva simulatsiooni kohaselt on elektriline sõiduulatus kuni 400 kilomeetrit123. Samal alusel on sõiduulatus linnatsüklis kuni 500123 kilomeetrit. Selline sõiduulatus muudab eSprinteri täiuslikuks ka pikema teekonna jaoks.

Euroopas tuuakse kaubiku sama versioon turule 2023. aasta lõpus, järk-järgult järgnevad raamauto ja teised akuvariandid. See muudab eSprinteri atraktiivseks baasautoks paljudes uutes sektorites ning ka kaubikute ümberehitajate ja kerestajate jaoks.

“Me viime uue eSprinteriga suurte elektriliste kaubikute segmendi uuele tasemele. Efektiivsuse, sõiduulatuse ja kandevõime kolmik koos omamise kogukulu optimeerimisega teeb uuest eSprinterist kõigi aegade kõige mitmekülgsema Mercedes-Benz eVani.”

Mathias Geisen, Mercedes-Benzi Vansi juht.

Tähelepanuväärsed omadused

Uue Mercedes-Benz eSprinterit väljast vaadates seda ei näe, kuid kui tutvuda autosse paigaldatud tehnoloogia ja Mercedes me4 digitaalses ökosüsteemis pakutavate pilvepõhiste teenustega, on selge: endiselt on fookuses kliendile pakutav lisaväärtus.

Elektriajam (eATS)

Uue eSprinteri eATS-i kaks põhikomponenti on mõlemad uued: efektiivne mootor ja uuenduslik elektriline tagasild, mis mõlemad jõuavad Mercedes-Benzi aku-elektrikaubikule esmakordselt.

Püsimagnet-sünkroonmootor (PSM) kaalub vaid umbes 130 kilogrammi ning seda iseloomustab eriti kõrge kasutegur ja optimeeritud termokontroll. Mootor on saadaval kahe võimsusega, kas 100 või 150 kW ning maksimaalse pöördemomendiga kuni 400 Nm.

Elektriajamiga tagasild võimaldab lisaks klassikalisele kaubikule pakkuda ka raamautosid. Kliendi jaoks tähendab see eeliseid ümber- ja pealisehitiste, sõidukite pikkuste (A2 ja A3), maksimaalse täismassi (kuni 4,25 tonni) ja haagiseveovõimekuse (kuni 2 tonni) osas.  

Kõrgepinge aku ja laadimine

Uut Mercedes-Benz eSprinterit saab valida kolme akuga, vastavalt kliendi sõiduulatuse ja kandevõime vajadustele: aku kasutatav mahutavus on 56, 81 või 113 kWh. Tänu liitium/raudfosfaataku (LFP) kasutamisele on akud koobalti- ja niklivabad, ühtlasi tagab aktiivne termokontroll maksimaalse efektiivsuse.

Nagu kõiki Mercedes-Benzi elektrikaubikuid, saab ka uut eSprinterit laadida nii vahelduvvoolu (AC) kui ka alalisvooluga (DC). Pardalaadija võimsus, mis muundab voolu näiteks Wallboxiga vahelduvvooluga laadimisel, on kuni 11 kW. Kiirlaadimisjaamas saab uut eSprinterit laadida kuni 115 kW5 võimsusega.

Kliendi jaoks tähendab see, et täisvõimsuse puhul võtab 56 kWh aku laadimine 10–80 protsendi ulatuses aega umbes 28 minutit ja 113 kWh aku puhul umbes 42 minutit.

Digitaliseerimine ja teave ning meelelahutus MBUX-i ja Mercedes me abil

Uus eSprinter avaldab muljet ka digitaalsuse ning info- ja meelelahutusega, olles varustatud innovaatilise MBUX-i ehk Mercedes-Benz User Experience’i uusima põlvkonna tarkvaraga. Varasemast on see klientidele tuttav vaid Mercedes-Benzi sõiduautodest. Paljud funktsioonid ja teenused muudavad igapäevaelu elektrisõidukiga lihtsamaks.

Elektrilise intelligentsusega navigeerimine tagab parima võimaliku planeerimiskindluse: näiteks kuvab sõiduulatust reaalajas vastavalt liiklusolukorrale ning marsruudi topograafiale. Ühtlasi arvutab see välja parima võimaliku laadimisstrateegia, et jõuda sihtkohta võimalikult kiiresti või et sihtkohas oleks aku laetud just soovitud määral (SoC). MBUX muudab ka laadimisjaamas autentimine lihtsaks, tasumine toimub Mercedes me kaudu. Tähelepanu väärivad ka suurem võimsus, rohked personaliseerimisvõimalused ja optimeeritud "Hey Mercedes" hääljuhtimine.

Katsesõit: 475 kilomeetrit Stuttgardist Münchenisse ja tagasi ainult ühe laadimisega

Uue Mercedes-Benz eSprinteri tootmiseelne versioon läbis 2022. aasta 19. oktoobril spetsiaalse katsesõidu: ainult ühe akutäiega ning lisalaadimiseta Stuttgardi Mercedes-Benzi muuseumist Müncheni lennujaama ja tagasi. Teekonna pikkus oli 475 kilomeetrit ning eSprinteri energiakuluks kujunes 21,9 kWh 100 kilomeetri kohta. Ja seda vaatamata faktile, et kiirteede suure osakaalu ja Švaabimaa Juura mäestiku tõttu oli marsruut ülimalt nõudlik.

Proovisõiduks valiti suurima akuga tootmiseelne mudel. Pidades silmas näiteks kuller- ja ekspressteenuse osutamisel tüüpilist sõidukitüüpi, oli autoks ülipikk ja kõrge katusega eSprinter. Katse tõestas: Mercedes-Benz eSprinter on loodud, tagamaks maksimaalset tõhusust.

eSprinteri elektrikulu mõõdeti, imiteerides ekspressvedu Stuttgarti ja Müncheni vahel reaalsetes oludes linnaliikluses, maanteedel ja kiirteedel. Ka topograafiat ei optimeeritud; näiteks ronimine Švaabi Juura mäestikus jäeti meelega marsruuti sisse. TÜV Südi inspektor istus kogu proovisõidu vältel eSprinteri kõrvalistmel. Neutraalse katseorganisatsioonina kinnitab TÜV Süd, et proovisõidul Stuttgartist Münchenisse ja tagasi oli näidikupaneeli andmetel energiakulu 21,9 kWh 100 kilomeetri kohta ja et see saavutati ühe akulaadimisega.

Mercedes-Benz Vansi elektrifitseerimisstrateegia

Mercedes-Benz Vansi strateegias on kindlal kohal eesmärk saavutada liidrikoht elektromobiilsuses. Mercedes-Benz Vans oli kohapealselt heitmevabade kaubikute teerajaja juba 2010. aastal, kui esitles Vito E-CELLi.

Tänaseks on Mercedes-Benz elektrifitseerinud kõik segmendid alates väikekaubikutest kuni keskmise suurusega ja suurte kaubikuteni.

Alates kümnendi keskpaigast rakendub Mercedes-Benz Vansi elektrifitseerimisstrateegia järgmine etapp, kui kasutusele võetakse VAN.EA platvorm (MB Vans Electric Architecture): alates 2025. aastast on kõik uued kaubikud täiselektrilised.

Jätkusuutlikkus Mercedes-Benzis

Teel täiselektrilise tuleviku poole rakendab Mercedes-Benz oma Ambition 2039 strateegiat ja terviklikku lähenemist. Selle üks olulisemaid suundi on kogu uue mudelivaliku CO2-neutraalsus, mis on kindel osa jätkusuutlikust äristrateegiagast. Mercedes-Benz AG-s peegeldub see eesmärk Ambition 2039 ja "Electric only" strateegias. Konkreetselt tähendab see järgmist: 2039. aastaks – üksteist aastat varem, kui ELi õigusaktid nõuavad – peab kogu uute sõiduautode ja kaubikute park muutuma väärtusahela kõikides osades CO2-neutraalseks, arvestades ka osalisi kompensatsioone.

Lisateavet Ambition 2039 ja meie jätkusuutlikkuse alaste tegevuste kohta leiate meie jätkusuutlikkuse aruandest aadressil: Sustainability at Mercedes-Benz | Mercedes-Benz Group > Sustainability

 

Kontakt:

Benjamin Oberkersch, tel.: +49 (0) 1515 86 20 019, benjamin.oberkersch@mercedes-benz.com
Florian Hofmann, tel.: +49 (0) 160 86 93 546, florian.hofmann@mercedes-benz.com
Ralph Wagenknecht, tel. +49 (0) 160 86 58 077, ralph.wagenknecht@mercedes-benz.com


Lisateave Mercedes-Benzi kohta on leitav aadressilt www.mercedes-benz.com. Pressiinfo ja digitaalteenused ajakirjanikele ja sisujagajatele leiab meediaplatvormilt media.mercedes-benz.com ja Mercedes-Benzi meediasaidilt group-media.mercedes-benz.com. Teave Mercedes-Benz Cars & Vansiga seotud teemade ja sündmuste kohta meie Twitteri kanalis @MB_Press: www.twitter.com/MB_Press.

    

[1] Eeldatav sõiduulatus, mis on ettevõttesiseselt kindlaks määratud vastavalt "WLTP testimeetod" sertifitseerimisprotseduurile. Seni puuduvad ametlikult heakskiidetud katseorganisatsioonilt kinnitatud andmed, EÜ tüübikinnitus ja ametlike andmete vastavussertifikaat. Esitatud näitajad ja lõplikud näitajad võivad erineda.

[2] Näidismudel: kaubik, pikkus “pikk” (A3), kõrge katus, täismass 4,25 tonni, kiiruspiiraja 90 km/h, aku 113 kWh. Sõiduulatus sõltub konfiguratsioonist (kiirusepiiraja, kere tüüp, aku suurus, varustus, rehvid jne).

[3] Tegelik sõiduulatus sõltub lisaks sõidustiilile, tee- ja liiklusoludest, välistemperatuurist, kliimaseadme/küttesüsteemi kasutamisest jne ning võib erineda.

[4] Mercedes me connect teenuste kasutamiseks peate looma Mercedes me ID ja nõustuma Mercedes me connecti kasutustingimustega. Kirjeldatud teenused ning nende saadavus ja funktsionaalsus võivad sõltuvada sõiduki mudelist, tootmisaastast, valitud varustusest ja riigist.

[5] Maksimaalne laadimisvõimsus laadides alalisvooluga pingega 400 V ja voolutugevusega 300 A; maksimaalne laadimisvõimsus sõltub paljudest teguritest, näiteks välisõhu ja aku temperatuurist ning aku laetusesest laadimise alustamisel.