Mercedes Benz Vans võtab VAN.EA-ga – spetsiaalse elektriautode moodulplatvormiga – suuna täiselektrilisele tulevikule

Mercedes Benz Vans võtab VAN.EA-ga – spetsiaalse elektriautode moodulplatvormiga – suuna täiselektrilisele tulevikule

22.06.2023
  • Alates 2026. aastast põhinevad kõik uuena esitletavad keskmõõdus ja suured Mercedes Benzi kaubikud VAN.EA platvormil
  • Kolm moodulit võimaldavad selgelt eristada luksuslikke erakasutusse mõeldud kaubikuid ja esinduslikke ärikaubikuid ning saavutada maksimaalset sünergiat
  • Lead in Electric: Mercedes Benz Vansi eesmärgiks on kuni 20% elektrisõidukite osakaal 2026. aastaks ja üle 50% 2030. aastaks
  • Elektrilised matkaautod: keskmise suurusega ja suurte VAN.EA platvormil matkasõidukite mudeliseeria

Alates 2026. aastast põhinevad kõik Mercedes-Benzi turule toodavad kaubikud ainult ühel, innovaatilisel ja varieeritava suurusega moodulplatvormil nimega VAN.EA. Lühend tuleneb väljendist Van Electric Architecture. Vastavalt „läbinisti elektriline” strateegiale on VAN.EA spetsiaalselt välja töötatud akuelektrisõidukite jaoks (BEV).

Kõik tulevased keskmise suurusega ja suured kaubikud, nii äri- kui ka erakasutusse mõeldud versioonid, ehitatakse sellele platvormile. Kas ärikasutuses mitmekülgse premium-tarbesõidukina või isiklikus kasutuses luksuskaubikuna: VAN.EA-põhiste sõidukite fookuses on klientidele lisandväärtuse pakkumine ja vastamine nende personaalsetele nõudmistele.

VAN.EA platvormiga muudab Mercedes Benz Vans oma elektrisõidukite portfelli tehnoloogilise ülesehituse oluliselt lihtsamaks, saavutades märkimisväärse mastaabisäästu. Praeguste sisepõlemismootoriga sõidukitega võrreldes on eesmärk mudeliversioone enam kui 50 % võrra vähendada, kattes ikkagi sama hulga kasutusprofiilide vajaduse.

Platvorm (VAN.EA)

VAN.EA platvormiga keskendub Mercedes-Benz Vans kaubikute iga aspekti efektiivsusele ja töövõimele – muu hulgas aerodünaamikale, mootorile, ülekandele, rehvidele ja veermikule. Eesmärk on saavutada optimaalse aku mahutavusega pikk sõiduulatus, sellega on otseselt seotud nii sõiduki mass kui ka hind.

Varieeritava suurusega moodulplatvorm pakub suurt mastaabiefekti ning maksimaalset sünergiat tänu lihtsamatele, kiirematele ja sujuvamatele protsessidele. Jätkusuutliku kasumlikkuse tagab maksimaalselt efektiivne ressursside kasutamine nii arendustöös kui ka tootmises.

VAN.EA esimoodul koosneb elektriajamist ja esisillast. Vastavalt optimeeritud ühisosade strateegiale kasutatakse kõikidel VAN.EA versioonidel sama esimoodulit. Kliendi jaoks oluline erisus tekib kahe tagumise mooduliga. Sõiduki pikkuse määrab keskmine moodul. Siin asub ka standardne akukorpus. Korpuse sisse paigaldatakse erineva mahutavusega kõrgepingeakud. Tagumine moodul on saadaval kahes versioonis: elektrimootoriga nelikveoliste ja elektrimootorita esiveoliste VAN.EA versioonide jaoks.

Uued turud, uued kliendid

Mercedes-Benz Vansi eesmärk on kasumlik kasv oma kõige olulisemates piirkondades. Euroopa on juba praegu suurim turg, mille osakaal kogu maailma müügist on 60%. Mercedes Benz Vans soovib siin oma positsiooni veelgi tugevdada. Edaspidi nähakse märkimisväärset kasvupotentsiaali USA-s esinduslike suurte ärikaubikute ja Hiinas luksuslike erakaubikute osas.

Lisaks laiendab Mercedes Benz Vans oma tehastes valmistatavate matkaautode tootevalikut uue, VAN.EA platvormil põhineva keskmises mõõdus ja suurte elektrisõidukite mudeliseeriaga. Allüksuse eesmärk on koos oma ülemaailmsete partneritega kehtestada tööstusharu uus standard.

Tootmisvõrk

Mercedes-Benz Vans reorganiseerib oma globaalse tootmisvõrgu, avades Poolas Jaworis esimese ainult elektrilisi väiketarbesõidukeid (eLCV) valmistava tehase. See tehas saab väikeste esinduslike elektriliste tarbesõidukite tootmisel eeskujuks nii produktiivsuse, tegevuse sujuvuse kui ka jätkusuutlikkusega. Nagu tootmine kõikides Mercedes Benz Vansi tehastes, nii saab ka VAN.EA platvormil põhinevate suurte kaubikute valmistamine olema süsinikuneutraalne.

VAN.EA platvormil suurt kaubikut hakatakse tootma koos eSprinteri ja sisepõlemismootoriga Sprinteriga Saksamaal Düsseldorfis. Teises Saksamaa suures tehases Ludwigsfeldes jätkub Mercedes Benz Sprinteri ning Mercedes Benz eSprinteri tootmine ning sellest saab elektrikaubikute kohandamise kompetentsikeskus näiteks autoelamute valmistamiseks. Keskmises mõõdus VAN.EA-põhiseid kaubikuid hakkab Mercedes Benz Vans valmistama Hispaanias Vitoria tehases. Nimetatud tehastele järgnevad veel teised.

Mercedes-Benz Vans elektrifitseerimisstrateegia

Mercedes-Benz Vansi strateegias on kindlal kohal eesmärk saavutada liidrikoht elektromobiilsuses. 2023. aastal pakub Mercedes-Benz Vans elektrisõidukit igas segmendis, alates väikekaubikust kuni suurte kaubikuteni. VAN.EA-ga rakendub Mercedes-Benz Vansi elektrifitseerimisstrateegia järgmine etapp. Alates 2026. aastast põhinevad kõik esmaesitletavad keskmises mõõdus ja suured Mercedes Benzi kaubikud uuel VAN.EA moodulplatvormil.

2022. aastal oli Mercedes-Benz Vansi elektriliste suurte ja keskmise suurusega elektrikaubikute turuosa Euroopas üle 20%. Tänaseks on müüdud üle 40 000 elektrikaubiku ning Mercedes-Benz Vansi eesmärk on jätkata elektriliste tarbesõidukite segmendis kiiret kasvu.